İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Hoşgeldiniz, 20 Haziran 2024
Beğen 3
Ana Sayfa » İlahi Sözleri » Hz.Ömer'le Dürüst Çobanın Hikayesi İlahi Sözleri

Hz.Ömer'le Dürüst Çobanın Hikayesi İlahi Sözleri

Hz.Ömer’le Dürüst Çobanın Hikayesi Sözleri – Hz.Ömer’le Dürüst Çobanın Hikayesi İlahisini Dinle – Hz.Ömer’le Dürüst Çobanın Hikayesi İlahi Sözleri

Sesli Hikayeler, Ziya Uğur kaleminden yazılan Hz.Ömer’le Dürüst Çobanın Hikayesi İlahisinin Sözlerine aşağıdan okuyabilirsiniz.

Hz.Ömer’le Dürüst Çobanın Hikayesi Sözleri – Hz.Ömer’le Dürüst Çobanın Hikayesi İlahisinin Sözleri

 

Abdullah b. Dînâr radıyallâhu anh şöyle rivayet eder:

Halife Hz. Ömer radıyallâhu anh ile beraber Mekke-i Mükerreme’ye doğru yola çıkmıştım. Yolculuğumuz esnasında dağdan bize doğru bir çoban inip geldi. Bizleri hiç tanımıyor ve lalettayin yolcular sanıyordu. Hz. Ömer radıyallâhu anh denemek kastıyla ona dedi ki:

“Ey çoban! Bana bu sürüden bir koyun satsana.”

Çoban derhal şöyle cevap verdi:

“Ben bir köleyim.” (Bu sürünün sahibi ben değilim. Efendim beni bu sürüyü korumam ve otlatmam için vazifelendirdi, satmak için selahiyetim yoktur.)

Hz. Ömer denemesine devam ederek ona şöyle karşılık verdi:

“Satarsın, sonra da efendine bana sattığın koyun için ‘Kurt kapıp yedi.’ deyiverirsin olmaz mı?”

Böyle bir yalanla efendisini aldatmak saf ve temiz çobanın iman anlayışına uygun değildi. Bu sebepten kısa fakat özlü bir soru ile karşılık verdi.

“Fe eyne Allah!” (Yani efendime böyle dersem Allah nerede kalır?!! O her yerde hâzır ve nâzır değil mi, her şeyi görmüyor, bilmiyor mu; kulları aldatsak bile O’nu aldatmak mümkün mü? Emanete hıyanet eder ve yalan söylersek bizim Allah inancımız nerede kalır!?)

Hz. Ömer bu halisâne cevaptan çok memnun oldu, duygulanıp ağladı. Sonra bu dürüst köleyi efendisinden satın alarak âzat eyledi.Ve köleye şöyle dedi:

“Verdiğin cevap işte seni kölelikten kurtardı, âzat edilmene sebep oldu. Umuyorum ki âhirette de cehennemden kurtulmana vesile olur.”

RİSALE-İ NUR

Sitemizde sanatçıya ait toplam 40 eser bulunmaktadır. Sanatçının sayfasına gitmek için tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz