İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022
Beğen 0
Ana Sayfa » İlahi Sözleri » Nasr Suresi-Meal-Suat Yıldırım İlahi Sözleri

Nasr Suresi-Meal-Suat Yıldırım İlahi Sözleri

Nasr Suresi-Meal-Suat Yıldırım Sözleri – Nasr Suresi-Meal-Suat Yıldırım İlahisini Dinle – Nasr Suresi-Meal-Suat Yıldırım İlahi Sözleri

Hayri Küçükdeniz kaleminden yazılan Nasr Suresi-Meal-Suat Yıldırım İlahisinin Sözlerine aşağıdan okuyabilirsiniz.

Nasr Suresi-Meal-Suat Yıldırım Sözleri – Nasr Suresi-Meal-Suat Yıldırım İlahisinin Sözleri

 

110 – NASR SÛRESİ
Medine’de nâzil olan sûre 3 âyettir. Zafer mânasına gelen Nasr sûresi, adını ilk âyetinden almaktadır. Hz. Peygamberin tebliğinin gayesine ulaştığını, dolayısıyla dünyadaki görevinin tamamlanıp yüce dosta (refik-i Âlâya) dönme zamanı geldiğini beyan buyurur.
Fetih yani zaferden maksat Mekke’nin fethi olup hicri 8. yılın Ramazan ayında gerçekleşmiştir. 10. yılın Rebiülevvel ayında da Efendimiz âhirete irtihal etmişlerdir. İbn Abbas (r.a) çocuk sayılacak yaşta olmasına rağmen, Hz. Ömer (r.a) onu istişare meclisine çağırır, ashabın büyükleri bunu tuhaf bulurlardı. Bir gün mecliste: “Nasr sûresi hakkında ne dersiniz?” diye sordu. Çeşitli cevaplar verildi. Sonra İbn Abbas’a sordu. “Resûlullahın vazifesinin tamamlanıp ecelinin yaklaştığı bildiriliyor” dedi. Hz. Ömer cevabını takdir edip: “Hâlâ bu gencin toplantımıza katılmasına itiraz eden var mı?” dedi.
Bismillâhirrahmânirrahîm.
1 – Allah’ın yardım ve zaferi geldiği zaman,
2 – Ve insanların kafile kafile Allah’ın dinine girdiklerini gördüğün zaman,
3 – Rabbine hamd ile tesbih et ve O’ndan af dile.
Çünkü O tevvabdır, tövbeleri çok kabul eder.
Yüce Allah, Peygamberimizi günahtan korumuştur. Onun istiğfar etmesi, insanlara istiğfar etmenin ne kadar gerekli olduğunu ders vermesi, ümmetinin günahları için Allah’tan af dilemesi ve devamlı manevî terakkî halinde olması itibarıyla, son durumuna göre bir önceki makamını eksik bulması ve nadiren daha evlâ olanı terk etmesi yönlerinden olmuştur.

Hayri Küçükdeniz

Sitemizde sanatçıya ait toplam 19 eser bulunmaktadır. Sanatçının sayfasına gitmek için tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz